Powrót z U
Ul. Bobrowskiego 10
31-522 Kraków
KONTAKT:
TEL. 784 710 162, 505 800 986 lub (12) 412 77 22
EMAIL: powrotzukrakow@wp.pl
Czekamy na Ciebie !
nie jesteś sam !

Wsparcie osób zagrożonych lub uzależnionych od narkotyków i ich bliskich

 

Narkomania to patologiczne zjawisko społeczne i uzależnienie od zażywania środków psychotropowych (narkotyków). Charakterystyczne objawy tej choroby to m.in.:

  • konieczność przyjmowania środków odurzających
  • tendencja do zwiększania dawek, częstotliwości ich zażywania,
  • psychiczne uzależnianie się - pojawia się potrzeba, czy wręcz przymus zażywania dla lepszego samopoczucia albo ulgi w nieprzyjemnych stanach psychicznych.
  • fizyczne uzależnienia się - m.in. wzrost tolerancji na narkotyki, Zespół Abstynencji, któremu towarzyszy np. niepokój, dreszcze, drżenie kończyn, bóle mięśni, stawów, nudności, majaczenia i wiele innych przykrych objawów psychicznych oraz fizycznych
  • trudność w kontrolowaniu momentu rozpoczęcia i zakończenia zażywania środków odurzających,
  • rezygnowanie z innych źródeł zainteresowania i przyjemności.

 

 

Odwyk – pierwszy krok w leczeniu narkomanii

 

Bardzo często leczenie osób uzależnionych od narkotyków zaczyna się od detoksu. Na oddziale odwykowym przebywa się średnio 10-14 dni, podczas których organizm narkomana poddawany jest odtruciu. Pieczę nad tym procesem pełnią lekarze, pielęgniarki oraz terapeuci. Detoksyzacja, czyli nagłe odstawienie substancji psychoaktywnej polega m.in. na uzupełnieniu elektrolitów, witamin. Oprócz samego odtruwania organizmu, pacjent jest też motywowany do podjęcia leczenia. Jeśli wyrazi zgodę, to trafia na oddział terapeutyczny. To miejsce, gdzie przechodzi się terapię indywidualną i grupową. W ramach tej ostatniej prowadzone są także warsztaty radzenia sobie emocjami i stresem.

 

Leczenie narkomanii Kraków – profesjonalne wsparcie osób uzależnionych i współuzależnionych


Najskuteczniejsze leczenie narkomanii to połączenie terapii indywidualnej, grupowej oraz uczestnictwo w grupach wsparcia. Uświadomienie sobie przez narkomana, że jest uzależniony to początek drogi do tego, aby zaakceptować ten problem i rozpocząć pracę nad powrotem do życia bez nałogu. Wymaga to wypracowania form radzenia sobie z w różnych sferach życia: w relacjach z rodziną, znajomymi, w pracy, w życiu duchowym, uczuciowym, w kwestiach związanych ze zdrowiem.
Małopolskie Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „POWRÓT Z U” z miasta Kraków, pomaga zarówno osobom uzależnionym od narkotyków, jak i ich najbliższym. Przyjeżdżają do nas pacjenci z Krakowa oraz okolic, którzy wyszli już z nałogu, ale potrzebują jeszcze wsparcia terapeutycznego. W prowadzonej przez nas poradni odbywają się także zajęcia w grupach, które mają na celu zapobieganie nawrotom choroby. Oprócz tego oferujemy też działania indywidualne – w zależności od problemu z jakim trafią do nas osoby uzależnione, bądź współuzależnione.


Oprócz wspomnianych już form leczenia narkomanii nie mniej ważna jest psychoedukacja. Tym również zajmuje się nasze stowarzyszenie. Tego typu zajęcia mają na celu wzrost świadomości na temat samego uzależnienia, jak i jego objawów czy zapobiegania temu zjawisku.


Mieszkańcy Krakowa i okolic mogą liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony naszego doświadczonego zespołu specjalistów od uzależnień.

Jesteśmy na Facebooku
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
tworzenie stron internetowych kraków